Saugūs mokėjimai

Saugios elektroninės paslaugos

Sunku atsilaikyti prieš sukčių ataką – jie jus giria, bara, skubina priimti sprendimą ir bando suklaidinti, pateikdami galybę informacijos. Sukčiai naudojasi įvairiais manipuliavimo būdais, kad priverstų savo pasirinktas aukas veikti skubiai, nepaisyti saugumo rekomendacijų ir atlikti aukai nenaudingus veiksmus.

Jie gali žinoti jūsų vardą, pavardę, asmens kodą ar kitą asmeninę informaciją. Tačiau turėtumėte suprasti, kad ši informacija dažnai yra viešai prieinama internete – socialiniuose tinkluose, forumuose, skelbimų portaluose, nesaugiose programėlėse ar nutekintose duomenų bazėse.

Sukčiai sugeba meistriškai įtraukti aukas į savo sukčiavimo schemas. Jie gali jus užversti informacija, gąsdinti pasekmėmis ar pabrėžti jūsų žinių trūkumą. Tokiu atveju svarbiausia nepasiduoti emocijoms ir kritiškai įvertinti situaciją.
Sukčiai gali itin įtikinamai apsimesti bet kokiu asmeniu, įmone ar valstybine institucija ir labai profesionaliai bendrauti su jumis telefonu, trumposiomis žinutėmis, laiškais ir kitais būdais – klastodami el. laiškus, dokumentus, naudodami fiktyvias įmones, melagingas reklamas, sukurdami tikrų interneto svetainių kopijas, į jūsų kompiuterį ar mobilųjį įrenginį įdiegdami virusus ir kitas kenksmingas programas. Todėl visada patariame būti įtariais, ypač kai kalbama apie neįtikėtinai viliojančius pasiūlymus.

Kokius metodus dažniausiai naudoja sukčiai?
Sukčiavimas apsimetant „Contomobile“ darbuotoju

Su jumis telefonu, el. paštu, pokalbių programėle arba SMS žinute susisiekia asmuo, kuris prisistato „Contomobile“ darbuotoju. Paprastai susisiekiama ir informuojama, kad su jūsų sąskaita ir pinigais reikia ką nors skubiai padaryti, pavyzdžiui, blokuoti neteisingą pervedimą, patvirtinti jūsų duomenis, pakeisti slaptažodį ar pranešti apie laukiantį pinigų pervedimą. Skambučio metu sukčius gali paprašyti jūsų prisijungimo vardo, asmens kodo ir PIN kodų. El. laišku arba SMS žinute esate nukreipiami į svetainę, kuri atrodo kaip savitarnos portalo prisijungimo langas. Po kurio laiko telefone (ar kitame įrenginyje) galite išvysti savo turimos prisijungimo priemonės atsiųstą prašymą įvesti slaptažodžius.

Ką daryti?

  • Svarbu suprasti, kad sukčius iš tikrųjų siekia, jog mokėjimą patvirtintumėte patys, nes taip jums būtų daug sunkiau įrodyti, kad neketinote atlikti operacijos ir susigrąžinti jos sumą. Todėl niekada neveskite PIN kodų ar kitaip nepatvirtinkite mokėjimo, jei patys neketinate atlikti operacijos ar esate kieno nors liepami tai atlikti.
  • Niekada niekur ir niekam neatskleiskite savo „Contomobile“ prisijungimo duomenų (naudotojo ID, slaptažodžio ar PIN kodų). Jei su jumis iš tiesų susisiekia „Contomobile“ darbuotojai, jie niekada neprašys tokių duomenų.
  • Situacijas, susijusias su jūsų pinigais, visuomet vertinkite atsargiai ir kritiškai. Sustokite ir pagalvokite: ar „Contomobile“ tikrai neturi kito būdo sustabdyti neleistiną operaciją ir ar jai tikrai reikia gauti jūsų prisijungimo duomenis, kad tai padarytų? Kodėl kažkam kitam prireikė prisijungti prie jūsų paskyros?
  • Neatidarinėkite el. laiškų priedų, ypač jei laiško nelaukėte. Visada atidžiai patikrinkite, ar laiškai iš „Contomobile“ baigiasi @contomobile.com – jeigu yra bet kokie skirtumai, veikiausiai tai sukčiai ir tokio laiško verčiau net neatidarinėti!

Laimėjimas arba paveldėjimas

Iš nežinomo siuntėjo gaunate el. laišką, kuriame pranešama, kad laimėjote loterijoje, gavote dovanų ar paveldėjote didelę pinigų sumą (pvz., 1 000 000 EUR ar daugiau). Organizatoriai ketina jums pervesti palikimą, dovaną ar prizą, tačiau norėdami gauti pinigus ar prizą turite sumokėti tam tikrus mokesčius: notaro mokestį, sąskaitos atidarymo užsienio banke mokestį, siuntimo išlaidas, siuntų tarnybos mokesčius ir kt.

Ką daryti?
Jei nedalyvavote loterijoje, neužsiregistravote žaidime ar nepažįstate asmens, kurio palikimą neva gaunate, greičiausiai tai yra sukčiai. Jei prieš gaunant palikimą ar loterijos laimėjimą jūsų prašoma sumokėti mokestį, tai apgaulė. Neperveskite savo pinigų!

Sukčiavimas siūlant investuoti

Gavote pasiūlymą el. paštu arba pastebėjote reklamą, kur siūloma greitai užsidirbti iš investicijų beveik be jokios rizikos. Toks skelbimas nukreips jus į interneto svetainę, kuri atrodo gana patikima. Jums gali būti pasiūlomas informacinis bukletas, konsultacijos arba naujienlaiškio prenumerata. Vėliau siūloma prisijungti prie investavimo svetainės ar platformos ir pradėti investuoti, įnešant nedidelę sumą (pavyzdžiui, 100 eurų). Įnešę šią sumą į siūlomą platformą, pamatysite itin gerus, deja, netikrus, pajamingumo augimo rodiklius, kurie jus vilios įnešti dar daugiau pinigų. Taip pat galite sulaukti skambučio iš pardavėjo, kuris jums praneš apie puikią galimybę užsidirbti ir turėti dar didesnę grąžą ir pasiūlys investuoti dar daugiau pinigų.

Ši apgavystė išaiškėja, jums panorus atsiimti investuotą sumą ir uždarbį. Už lėšų atsiėmimą bus taikomi papildomi mokesčiai, tačiau net ir juos sumokėję, negalėsite atgauti savo pinigų. Sukčiai vis bandys su jumis susisiekti ir siūlys įvairių būdų, kaip atgauti visus pinigus su palūkanomis, jei sumokėsite kitus mokesčius. Mokėdami tokius mokesčius, prarasite dar daugiau pinigų.

Su jumis taip pat gali susisiekti tariamos aukos atstovai ir pasiūlyti „teisinių“ patarimų, kaip pateikti skundą. Jei jiems sumokėsite, prarasite dar didesnę sumą.

Ką daryti?

  • Jei jums žadamas „greitas praturtėjimas“, „visiškai jokios rizikos“, „didelė grąža“, tikėtina, kad investavimo galimybės netikros.
  • Informacijos tikrinimas tikriausiai nebus veiksmingas, nes sukčiai imituoja tikras įmones. Tačiau verta patikrinti atsiliepimus apie įmonę internete, kur galite rasti ir neigiamos jau nukentėjusių asmenų patirties. Net ir vienas neigiamas atsiliepimas yra svarbus!
  • Niekam nesuteikite prieigos prie savo kompiuterio ir nediekite į savo įrenginį jokių programų (pavyzdžiui, „AnyDesk“ ar „TeamViewer“), leidžiančių kitiems asmenims valdyti jūsų kompiuterį nuotoliniu būdu.
  • Neperveskite ir neįneškite pinigų į kitų žmonių ar įmonių sąskaitas, jei kyla bent menkiausias įtarimas!

Netikros paskolos

Naršydami internete ar socialiniuose tinkluose, pamatote paskolos pasiūlymą su neįtikėtinai maža palūkanų norma. Pateikus paraišką tokiai paskolai gauti, jūsų bus prašoma sumokėti įvairius su paskolos gavimu susijusius mokesčius, tokius kaip notaro mokesčiai, sutarties mokesčiai, paskolos draudimo mokestis, paskolos taisyklių rinkinio (angl. loan code) mokestis ir kt., pervedant pinigus į kitos šalies banko sąskaitą (dažnai ne įmonei, o fiziniam asmeniui).

Ką daryti?
Jei, prieš pasirašydami paskolos sutartį, turite sumokėti kokius nors mokesčius, tai yra apgaulė! Neatlikite jokių pervedimų! Teisėtai ir pagal visus įstatymų reikalavimus paskolas išduodantys kredito davėjai mokesčius už paslaugą nurodo standartinės informacijos apie kreditą formoje (privalomoje pagal įstatymus), kuri skirta susipažinti su esminėmis paskolos sąlygomis ir iš kitų kredito davėjų gautiems pasiūlymams palyginti. Mokesčius sumokėti turite tik sudarę paskolos sutartį, o ne prieš tai!

Romantinis sukčiavimas

Internete susipažįstate su užsieniečiu(-te). Itin dažnai tokie asmenys prisistato kaip kariškiai ar laivo kapitonai, tačiau gali prisistatyti ir kitos profesijos atstovu. Pradedate intensyviai susirašinėti. Praėjus tam tikram laikui, jis ar ji paprašo atsiųsti jam ar jai šiek tiek pinigų, nes nutiko koks nors nelaimingas atsitikimas arba lėktuvo bilietui, nes nori su jumis susitikti, atsiųsti jums dovaną ir pan.

Ką daryti?
Neperveskite pinigų jokiais tikslais. Ignoruokite bet kokius įtartinus pinigų prašymus. Jei pinigų prašantis asmuo vengia atsakyti į klausimus apie pinigus, atkakliai jų prašo arba susierzina, tikriausiai tai sukčiavimas.

Sukčiavimas versle

Verslo el. pašto sukčiavimas – sukčiavimo atvejis, kai iš savo įmonės el. pašto adreso gaunate el. laišką, kuriame prašoma pervesti pinigų į tam tikrą sąskaitą. Tokiu atveju labiausiai tikėtina, kad buvo įsilaužta į jūsų įmonės el. pašto serverį, o el. laišką iš tikrųjų siunčia sukčiai.

Jūsų įmonė iš verslo partnerio gali gauti el. laišką, kuriame pranešama apie sąskaitos, į kurią Jūsų įmonė moka šiam partneriui, pasikeitimą.

Sukčiavimas prisidengus vadovo vardu – sukčiavimo atvejis, kai jūsų vadovu apsimetę sukčiai prašo apmokėti sąskaitas arba į sąskaitą pervesti įmonės pinigus. Tokio sukčiavimo taikiniai paprastai yra įmonių apskaitą tvarkantys darbuotojai.

Ką daryti?

  • Paskambinkite savo vadovui ar kolegai ir įsitikinkite, kad jis tikrai paprašė jūsų atlikti tokią užduotį.
  • Pasikeitimams patvirtinti susisiekite su verslo partneriu oficialiais sutartyje nurodytais kontaktais. Tai svarbu, nes galite patirti nuostolių, jei į verslo partnerio el. pašto dėžutę įsilaužtų sukčiai, o jūsų įmonė pažeis sutartį pervedusi pinigus į neteisingą sąskaitą.

Ką turite iš karto padaryti, jei tapote sukčiavimo auka
Susisiekite su mumis adresu support@contomobile.com, jei:

  • pastebėjote įtartinų operacijų savo sąskaitoje;
  • įtariate, kad trečiosios šalys gavo prieigą prie jūsų naudotojo paskyros;
  • susidūrėte su sukčiavimo veikla, kuria siekiama gauti jūsų paskyros duomenis arba pasisavinti jūsų pinigus.

Mes tuoj pat užblokuosime prieigą prie jūsų naudotojo paskyros, kad niekas negalėtų naudotis jūsų pinigais.
Jei pastebėjote, kad jūsų sąskaitoje buvo atliktos kokios nors neleistinos operacijos, atliktos prieš „Contomobile“ užblokuojant prieigą prie sąskaitos, praneškite mums support@contomobile.com.

Praneškite apie saugumo spragas, jei, naudodamiesi „Contomobile“ paslaugomis, pastebėjote ką nors įtartino ir manote, kad tai gali būti saugumo spraga, praneškite mums.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip saugiai naudotis „Contomobile“ paslaugomis?

  • Jei į telefoną gavote savo prisijungimo priemonės pranešimą su prašymu įvesti slaptažodį, bet tuo metu nesinaudojate „Contomobile“ savitarna ar programėle, jį ignoruokite. Taip pat elkitės, jeigu gaunate raginimą patvirtinti pinigų pervedimą, nors tuo metu jokio pervedimo neatliekate.
  • Atidžiai perskaitykite, kam duodate sutikimą kas kartą, kai tik gaunate savo prisijungimo priemonės pranešimą su prašymu įvesti slaptažodį.
  • Niekada neatskleiskite savo asmens duomenų ir neperduokite prisijungimo prie „Contomobile“ savitarnos portalo ar programėlės duomenų kitiems asmenims, įskaitant šeimos narius, draugus ar „Contomobile“ darbuotojus. Šie duomenys skirti tik jūsų asmeniniam naudojimui. Jei norite savo paskyrai priskirti papildomų naudotojų, tai galite padaryti, susisiekę su mumis.
  • Neužsirašinėkite, nesiųskite el. paštu, SMS žinute ar kitaip nesidalinkite ir neišsaugokite kodų ir slaptažodžių, naudojamų Jūsų kompiuterio ar telefono ekranui atrakinti. Susikurkite sudėtingus slaptažodžius, kuriuos sunku atspėti, juos įsiminkite ir reguliariai keiskite. Kurdami PIN kodus, būtinai rinkitės atsitiktinių skaičių derinius. Nenaudokite tokių derinių kaip 1111, 1234, savo gimimo metų, adreso skaičių, kitos asmeninės ar lengvai atspėjamos informacijos.
  • Atminkite, kad Jūsų naudotojo ID numeris yra toks pat svarbus kaip ir jūsų asmens kodas, todėl skirkite deramą dėmesį jo saugumui.
  • Mes automatiškai užblokuosime jūsų prieigą prie „Contomobile“ paskyros, jei 5 kartus iš eilės įvesite neteisingus prisijungimo duomenis (naudotojo ID kodą arba prisijungimo įrankio kodą).
  • Prisijungimo sesija bus nutraukta, jei 5 minutes savitarnoje neatliksite jokių veiksmų. Tokiu atveju jūsų bus paprašyta prisijungti dar kartą. Šį laiko limitą naudojame tam, kad kiti asmenys negalėtų naudotis jūsų paskyra, jei pamirštumėte atsijungti.
  • Baigę naudotis „Contomobile“ savitarna, atsijunkite (spausdami „Atsijungti“) ir uždarykite naršyklę.

Ką daryti, pastebėjus saugumo pažeidimą?

Mūsų sistemose pastebėjote ką nors įtartino ir manote, kad tai gali būti saugumo spraga? Praneškite mums!
Mums svarbu, kad mūsų klientai jaustųsi saugūs, tvarkydami savo piniginius reikalus internete, todėl siekiame užtikrinti aukščiausią mūsų IT sistemų saugumo lygį. Nepaisant to, klaidų galimybė išlieka. Jei pastebėjote potencialią saugumo spragą, būtinai mus apie ją informuokite, kad galėtume kuo greičiau ją pašalinti.

Atsiųskite el. laišką support@contomobile.com. Įsitikinkite, kad pranešime pateikėte šią informaciją:

  • išsamų saugumo spragos aprašymą, įskaitant tokią informaciją kaip URL ir saugumo spragos tipas;
  • būtiną informaciją, reikalingą problemai išspręsti;
  • jei reikalinga, jūsų nustatytos saugumo spragos momentinę ekrano kopiją;
  • savo kontaktinius duomenis, jei norite būti informuoti apie sprendimo priėmimo eigą.

Kaip suprasti, kad e. parduotuvė yra netikra?
Norint nustatyti, ar internetinė parduotuvė yra patikima ir saugi, reikia atsižvelgti į keletą aspektų.

Pirmiausia, kritiškai įvertinkite parduotuvės siūlomas kainas ar nuolaidas. Apgaulingos e. parduotuvės paprastai siūlo kainas, kurios yra daug mažesnės nei tokių pačių ar panašių prekių kainos kitur. Dažnai tokios e. parduotuvės siūlo ir itin dideles nuolaidas. Jos taip pat stengiasi sukelti įtampą, nurodydamos, kad išskirtiniai pasiūlymai galioja tik trumpą laiką – bando jus įtikinti, kad labai žemą kainą galite gauti tik dabar, vėliau tokios galimybės nebeturėsite. Kad išvengtumėte nuostolių, turėtumėte palyginti prekiautojų siūlomas kainas – jei panašių mažų kainų kitur nėra, jau vien šis faktas turėtų sukelti įtarimų.

Taip pat svarbus e. parduotuvės gyvavimo laikas. Ji turi būti ne tik gerai žinoma, bet ir veikti ilgesnį laiką. Apsipirkdami atkreipkite dėmesį į e. parduotuvės interneto svetainę: sukčiai kartais stengiasi nukopijuoti gerai žinomų e. prekybininkų interneto svetaines ir tik šiek tiek pakeisti pavadinimą, kad pasinaudotų žinomais, pripažintais pavadinimais. Atkreipkite dėmesį į e. parduotuvės adresą (naršyklės sugeneruotą nuorodą) – jame neturi būti klaidų ar įtartinų simbolių, įsitikinkite, kad nuoroda prasideda raidėmis https://, kurios rodo, kad prekybininkas rūpinasi kliento duomenų saugumu.

Klientų atsiliepimai yra dar vienas aspektas, galintis padėti užtikrinti internetinės parduotuvės patikimumą. Internete paieškokite klientų atsiliepimų apie jų apsipirkimo patirtį toje e. parduotuvėje. Patikrinkite bent keletą šaltinių, kad susidarytumėte objektyvesnį įspūdį. Galiausiai patikrinkite, ar e. parduotuvėje yra pateikta prekių grąžinimo politika bei prekybininko kontaktiniai duomenys ir ar jie yra tikri, kad, prireikus, galėtumėte susisiekti.